شرایط تشکیل و ثبت شرکت تعاونی چیست

• حداقل سرمایه مورد نیاز برای شرکت های تعاونی عام نیز صد میلیون ریال است. شرکت هایی که با هدف ایجاد اشتغال در اموری مثل کشاورزی و دامداری، دامپروری، پرورش ماهی و… تشکیل شده اند را شرکت های تعاونی تولیدی می گویند. ثبت شرکت در تهران کلیه شرکت های تعاونی کشاورزی می توانند مطابق با قوانین و مقررات سازمان مرکزی تعاون روستایی ، با دیگر شرکت های تعاونی مرتبط ادغام شوند. مگر اینکه مجمع عمومی تصویب نماید که برخی از اعضاء سهم بیشتری خریداری نمایند.

ثبت شرکت تعاونی

پس از تکمیل مدارک مورد نیاز به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی می بایست نسبت به تکمیل اساسنامه،و فرم های درخواست ثبت شرکت تعاونی اقدام ،و پس از تکمیل و امضای این اوراق آنها را به همراه سایر مدارک گفته شده به اداره تعاون تحویل داد. بازرس و یا بازرسان توسط مجمع عمومی عادی انتخاب می گردند و وظیفه آن ها نظارت بر عملکرد هیئت مدیره و اجرای اساسنامه و تصمیمات مجمع و رسیدگی به شکایات اعضا از عملکرد هیئت مدیره می باشد. درخواست تشکیل تعاونی به همراه معرفی سه نفر به عنوان هیئت موسس از بین اعضای اولیه را تنظیم و سپس فرم کلیات پيشنهادی مورد نظر را تکمیل نمایید. همچنین لازم است تا مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی را آماده نمایید.

انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع عضویت

ج ) صورتجلسه اولین مجمع عمومی عادی ، دایر بر تصویب اساسنامه و انتخاب اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان . ثبت شرکت تعاونی بعد از شرکت سهامی و شرکت با مسئولیت محدود، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. برای ثبت این شرکت حداقل ۷ نفر (۲ نفر بازرس، ۵ نفر هیئت مدیره) نیاز است. البته موسسین تعاونی باید اطلاعات کافی از قوانین وکلیات ثبت شرکت تعاونی داشته باشند و در صورت لزوم در کلاس های آموزشی یک روزه که اداره کل تعاون استان برگزار می کند شرکت کند که زمان تشکیل کلاس ها حداکثر یک هفته بعد از تاریخ ارائه تقاضا خواهد بود. در صورت عدم تشكیل مجمع عمومی فوق العاده توسط هیئت مدیره ظرف مدت حداكثر یك ماه وزارت تعاون اقدام به این كار می نماید.

برای تعیین نام تعاونی باید از واژه هایی استفاده شود که تماماً فارسی و دارای معنا و مفهوم و با رعایت شئونات اسلامی و فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و از الفاظ و کماتی که معنای سیاسی و فرهنگی نامتناسبی دارند خودداری شود. قبل از ارائه نام به واحد تعیین نام اداره ثبت شرکت ها ابتدا باید هزینه آن پرداخت شده و فیش آن تحویل داده شود . پس از موافقت و تعیین نام باید سایر مدراک فوق الذکر به قسمت پذیرش تحویل داده شود و رسید آنها دریافت شود .

ثبت برند و اخذ انواع مجوزها

البته مشارکت و عضویت در تعاونی ها برای شرکت های خصوصی به عنوان شخصیت های حقوقی مستقل محدودیتی ندارد و کلیه این شرکت ها می توانند به صورت آزادانه در ثبت شرکت شراکت کنند. به طور مثال، مواردی مانند انتخاب هیات مدیره و بازرس، تعیین و تصویب بودجه شرکت، تصمیم در حوزه کاهش و افزایش سرمایه، تعیین خط‌مشی‌های داخلی شرکت تعاونی، تعیین روزنامه کثیرالانتشار شرکت تعاونی و… در صلاحیت مجمع عمومی عادی هستند. دو رکن اصلی شرکت تعاونی، مجمع عمومی عادی و مجمع فوق‌العاده هستند که هر یک از این دو مجمع، صلاحیت تصمیم‌گیری درباره تغییرات شرکت تعاونی را دارند.

  • درخواست تشکیل تعاونی به همراه معرفی سه نفر به عنوان هیئت موسس از بین اعضای اولیه را تنظیم و سپس فرم کلیات پيشنهادی مورد نظر را تکمیل نمایید.
  • تنها در شرکتهای سهامی خاص نباید نسبت خویشاوندی بین اعضای هیئت مدیره و بازرسین وجود داشته باشد و محدودیت دیگری در این زمینه وجود ندارد.
  • ‌تعاونی‌های موضوع این قانون با رعایت قوانین و مقررات می‌توانند به امر صادرات و واردات در موضوع خود نیز مشغول گردند.
  • در این راستا و مطابق با بند 2 اصل 43 قانونی اساسی این دست از شرکت ها می توانند از راه های تعریف شده ای مانند اجاره به شرط تملیک، مضاربه، فروش اقساطی، کمک و غیره به تامین سرمایه شرکت های تعاونی کمک کنند.

قید عبارت “تعاونی” به شکل خوانا در تابلو و سربرگ های شرکت الزامی است و فقط یک شرکت تعاونی می توان در هر موضوع فعالیت در واحد های صنفی و شهرستانها و واحدهای کارمندی و کارگری تشکیل داد. آنچه در مورد مزایای ثبت برند باید بدانیمثبت برند چه مزایایی برای دارنده آن به ارمغان می‌آورد؟ اساسا کارکرد برند چیست و چه نقشی در کسب و کار فرد ایجاد می‌کند؟ آیا ثبت برند دارای معایب نیز هست؟ در این مقاله به سوالات پاسخ می‌دهیم. منظور­­­ کردن این وجوه به حساب ذخیره تا زمانی است که جمع آن معادل با مجموعه سرمایه شرکت در ظرف سه سال اخیر گردد. همچنین حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت‌های تعاونی مبلغ 100 میلیون تومان است.

_ اساسنامه انواع شرکت های تعاونی، به صورت ” نمونه اساسنامه ” به وسیله وزارت تعاون تهیه شده و در اختیار تشکیل دهندگان شرکت قرار می گیرد. تصویب اساسنامه تعاونی با حداقل دوسوم اعضاء اولین مجمع عمومی عادی خواهد بود. _ پس از تشکیل مجمع عمومی عادی و انتخاب اعضای هیات مدیره، هیات مدیره مکلف است فوراَ نسبت به ثبت شرکت اقدام و اسناد و مدارک مربوطه تقدیم اداره ثبت شرکت ها شود. اداره تعاون پس از وصول تقاضانامه ثبت شرکت تعاونی و بررسی طرح پیشنهادی در مدت 5 روز نظر مثبت یا منفی خود را به هیات مؤسس اعلام و در صورت موافقت نمونه اساسنامه شرکت تعاونی و فرمهای مورد نیاز را در اختیار نماینده هیات موسس قرار خواهد داد. انتشار آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار آخرین گام ثبت شرکت تعاونی در کشور است. روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت تعاونی در آن منتشر می‌شوند باید در اولین مجمع عمومی عادی تعیین شود.

other